Niezatapialni Podaj Dalej
Niezatapialny Kanał RSS
Kontakt
Pytania do prawnika
iWebReader

Niewidoma tancerka w przedstawieniu Virgilio Sienniego na festiwalu rozdroże  


Podczas warszawskiego festiwalu "Rozdroże 2011" wystąpił słynny włoski zespół tańca współczesnego "Compagnia Virgilio Sieni". Zaprezentowali oni swój przedostatni spektakl pt. "Tristi Tropici" (smutek tropików) inspirowany książką francuskiego antropologa Claude'a Levi-Straussa.

W spektaklu, obok trzech zawodowych tancerek, wystąpiła osiemdziesięcioletnia kobieta, osoba niewidoma oraz dwie dziewięcioletnie uczennice warszawskiej Szkoły Baletowej.

 

"Tristi Tropici" jest nostalgiczną, niepokojącą wizją wywiedzioną z tematu przemijania kultur. Choreograf - Virgilio Sieni - poszukiwał specyficznego rodzaju ruchu, który mógłby oddać ich niezwykłość. Zależało mu na tym, aby pokazać razem sprawne, silne ciała młodych tancerek i ciała osób nienawykłych do sceny, które poruszają się na niej mniej pewnie. Zbudował z nich trzy zestawy: dwie tancerki, stara kobieta i tancerka, niewidoma kobieta i dwie tancerki. Osiągnął w ten sposób wyrafinowany plastycznie efekt zderzenia różnych rodzajów ruchu. Osiemdziesięciolatka poruszała się spokojnie, ale dość zdecydowanie, choć mniej drapieżnie niż młoda tancerka.

Pod koniec spektaklu zgasło światło i punktowy reflektor wydobył z ciemności niewidomą tancerkę, która powoli szła z widowni na scenę. Choreograf, angażując ją do tego zadania, osiągnął efekt bezbronnej, jakby dzikiej istoty, schwytanej w pułapkę lub bacznie obserwowanej. Ponieważ niewidoma kobieta poruszała się bez białej laski, musiała stąpać bardzo ostrożnie, dzięki czemu jej ruch był bardzo zachowawczy i kruchy. W końcowej scenie tańczyła z dwiema tancerkami w ogromnych maskach ptaków. Także tutaj zostały wydobyte jej niezwykłe właściwości ruchowe, które dały niecodzienny, wyszukany efekt niemożliwy do osiągnięcia przez osobę pełnosprawną.

Virgilio Sieni jest dyrektorem artystycznym interdyscyplinarnego centrum sztuki we Florencji "CANGO. Cantieri Goldonetta". Artysta częstow w swoich spektaklach pracuje z amatorami. Często wprowadza je w przestrzeń publiczną, pozateatralną.

Źródło: IntegracjaInfo 

 


Galeria
Użytkownik:
Hasło:
Zapomniałem hasła       Rejestracja